Błonnik kakaowy

Błonnik kakaowy jest produktem otrzymywanym z wyselekcjonowanych okryw ziaren kakaowca (cocoavella), przez wielofazowe oczyszczanie, rozdrabnianie i mikronizację i pasteryzację Mikronizacja cząsteczek powoduje zwiększenie powierzchni czynnej preparatu, co w istotny sposób wpływa na wzrost jego bioaktywności. Produkt nie zawiera konserwantów, przeciwzbrylaczy i innych dodatkowych substancji chemicznych.

Opis preparatu: sypki proszek o jednolitej łatwo rozsypującej się konsystencji (dopuszcza się lekkie zbrylenia). Barwa ciemnobrązowa. Smak lekko kwaśny charakterystyczny dla proszku kakaowego, bez posmaków obcych. Zapach charakterystyczny dla kakao, bez zapachów obcych.

Cechy charakterystyczne: smak i zapach zbliżony do proszku kakaowego. Teobromina – główny alkaloid występujący w kakao odpowiedzialny za jego własności biologiczne działa rozszerzająco na oskrzela, słabo moczopędnie oraz lekko pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na charakterystyczny brązowy kolor, jest znakomitym barwnikiem naturalnym.

Zastosowanie: Nie zaobserwowano zasadniczych różnic w smaku i barwie preparatu pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego preparat można stosować jako dodatek do wyrobów piekarniczych, cukierniczych, przetworów mleczarskich, produktów w formie „instant”, müsli. Może być używany w produkcji jako zamiennik substancji zagęszczających oraz jako barwnik. Błonnik kakaowy, w odróżnieniu od zwykłego proszku kakaowego zawiera mniej tłuszczów i cukrów, przy porównywalnym (nieco niższym) poziomie teobrominy.

Okres przechowywania: 24 mies.